fbpx

Apple iOS vs Android?

Täna nutitelefoni ostes võib üsna veendunud olla, et nutitelefoni operatsioonisüsteemiks on kas Google Android või Apple iOS. Kuna need kaks on enim kasutusel. 

Hea uudis on aga see, et mõlemad operatsioonisüsteemid on suurepärased. Ühest küljest on need kaks süsteemi üpris sarnaseks kujunenud, kuid siiski omavad märkimisväärseid erinevusi, millest lähtuvalt oma valik teha. 

Hinnaklass

Apple on alati olnud kõrgemas hinnaklassis, kuid iPhone X tõstis hinna uutesse kõrgustesse, hinnad algavad 900 eurost ning iPhone 11 Pro Max hinnad algavad ca 1000 eurost. Soodsamad variandid on iPhone 11, mille hind algab ca 600 eurost. Vanema, iPhone 8 saab kätte ca 400 euro eest. 

Androidi laia hinnavalikuga Apple ei konkureeri. Kallimad Android operatsioonisüsteemi telefonid (Google Pixel 4 XL, Samsung Galaxy Note) jäävad Apple kõrgklassi hinnatasemesse.  Samas on väga head Android süsteemil põhinevad telefonid saadaval tunduvalt laiemas valikus- nii tootja kui hinna osas. Fakt on ka see, et Android süsteemil on hulgaliselt tasuta App´e, mis annab Androidile suurema eelise.

Seega on hinnaklassis võidumeheks Android.

Apid

Alustades numbritest: 

  • Google Play andmetel Android appe: 2,7 miljonit
  • Apple App Store andmetel iOS appe: 2,2 miljonit

Kuigi tõsi see on, et appide arv ei pruugi olla parimaks mõõduriistaks. Enamik inimesi kasutab vaid käputäit appe, millest enamik on saadaval mõlemas nii iOS kui Android platvormis. Varasemalt oli tendents, et Apple avaldas uuenduslikud appid esimesena, seega olid iOS operatsioonisüsteemi kasutajad eelisseisus. USA-s on see jätkuvalt nii, kuid mujal maailmas on Android süsteemi kasutajate osakaal suurem ja seega ka nõudlus, mistõttu on Android süsteemile suunatud app´id samuti kiires arengus. 

Parimad mobiilimängud avaldadatkse reeglina esmalt iOS süsteemile ning osa neist jääbki Androidi süsteemile kättesaamatuks. 

Kokkuvõtvalt on Appide osas võidumeheks iOS.

 

Navigatsioon, kaardirakendused

Uuem navigatsioonisüsteem Apple Maps ei saanud küll head starti, kuid on märkimisväärselt parenenud. Siiski on Google Map detailsem ja pakub rohkem võimalusi.

Selles võrdluses jääb peale Android.

Aku kestvus ja laadimine

Üheks suurimaks argumendiks nutitelefoni kasutajate seas on aku kestvus. iOS ja Android platvormidel põhinevate seadmete aku  kestvust on võrdlemisi raske hinnata, kuna puudub selleks vajalik riistvara. Saab välja tuua, et iOS “pigistab” akut maksimaalselt mAh reitingu kohaselt, kuid suuremahulisema akuga Android seade ületab iPhone´i akukestvuse. 

Pikka aega oli Android juhtiv kiirlaadimise ja juhtmevaba laadimise osas. Nüüdseks on ka iPhone mõningaid mudeleid võimalik laadida juhtmevabalt  või kiirlaadimisega. Küll aga on Androidi plussiks see, et kiirlaadijad on nutiseadme stardikomplektis olemas, iPhone puhul tuleb need aga eraldi soetada. 

Selles kategoorias kaldub kaalukauss pigem Androidi poole, kuid selget võitjat on keerukam välja tuua. 

Uuendused

Apple iOS pakub järjepidevalt õigeaegseid tarkvarauuendusi. Kui soovite sama kogemust ka Androidi puhul, tuleb soetada üks Google Pixel telefonidest. 

Apple tarkvara:

  • iOS 13: 50%
  • iOS 12: 41%
  • Earlier: 7%

Android tarkvara:

  • Android 9.0 Pie: 10.4%
  • Android 8.1 Oreo: 15.4%
  • Android 8.0 Oreo: 12.9%
  • Android 7.1 Nougat: 7.8%
  • Android 7.0 Nougat: 11.4%
  • Android 6.0 Marshmallow: 16.9%
  • Android 5.1 Lollipop: 11.5%
  • Android 5.0 Lollipop: 3%
  • Android 4.4 KitKat: 6.9%
  • Older: 3.8%

Nagu eelnevast loetelust näha, siis ligikaudu 50% iOS seadmetest kasutavad uusimat tarkvara. Androidi puhul aga vaid 10% seadmetest kasutab kõige uuemat tarkvaraversiooni.  Seega, kui soovid kõige värskemaid funktsioone, veaparandusi ja turbevärskendusi, peaksid valima iOS seadme.

Kohandamine

Androidi puhul on alati olnud tugevuseks seadme kohandamine endale meelepäraseks- seadista avaekraani paigutus, lisa vidinad, otseteed jne.

iOS puhul on valikuvabadust oluliselt vähem. Seetõttu on antud kategoorias võidukam Android seadmed. 

Kaamera

Kaamerate võrdlus on pisut keerukam. Varasemast on vaieldud, et Apple pildikvaliteet on justkui parem (valgus, värvid jm detailid), kuid uued Android süsteemil põhinevad telefonid seavad need väited kahtluse alla. 

Ehkki suurem osa Androidi lipulaevadest annavad häid või isegi väga häid tulemusi, varieerub kaamera kvaliteet kallimate ja soodsamate mudelite vahel üpris palju. Madalamas hinnaklassis olevad Android seadmed oma kaamera kvaliteediga iPhone kaamera kvaliteedini kaugeltki ei küündi. 

Seega kaamera osas on võidukam iOS.

Turvalisus

Turvalisuse osas on Android haavatavam, eestkätt seetõttu, et suur osa Android seadmeid töötab vananenud tarkvaral, mis aga võib häkkerite poolt haavatav olla. iOS seevastu uuendab pidevalt tarkvara ja parandab turvaauke ka vanematel seadmetel. Apple prioriteediks on kasutaja privaatsus ja turvaline platvorm. 

Turvalisuse osas on võidukas iOS. 

Kokkuvõtteks

Mõlemad operatsioonisüsteemid on väga head. Mõlemal esineb teisega võrreldes nii plusse kui miinuseid, kuid lõplik vastus, kumb siis parem on, jääb siiski igaühe enda otsustada, vastavalt igaühe ootustele ja eelistustele. 

Olenemata operatsioonisüsteemist, on iga nutiseadme ekraan ohustatud kriimude ja kukkumise poolt, parima kaitseklaasi oma seadmele leiad siit.